Dánská koruna (DKK) je pod tvrdým útokem investorů spekulujících na její posílení. To nutí dánskou centrální banku tisknout nové peníze a měnu uměle oslabovat. Nápor spekulantů může očekávat ale i česká koruna (CZK).
Útoky na měny nejsou žádnou novinkou. Naposledy vzdala boj se spekulanty švýcarská centrální banka, která ukončila svůj závazek držet švýcarský frank (CHF) na kurzu 1,2 CHF/EUR a slabší. Výsledkem bylo skokové posílení švýcarského franku o 15 % a obrovské ztráty investorů, kteří to nečekali.
Nyní se spekulanti soustředí na dánskou korunu. Tu dánská centrální banka držela na stabilní úrovni po dobu 30 let. Nyní musí pod tlakem spekulantů nakupovat devizy (a vydávat tím do oběhu nové dánské koruny) a držet záporné úrokové sazby. Podobný osud může postihnout i českou korunu.
„Dánská a švýcarská zkušenost nám naznačuje, že v budoucnu ani česká koruna nemusí být ušetřena spekulativního přílivu kapitálu a snahy donutit ČNB po delší době intervenovat na trhu,“ uvedl Jan Bureš, hlavní ekonom banky Era. Česká národní banka vyhlásila před více než rokem závazek držet kurz koruny na úrovni 27 Kč/EUR a slabší. Může se tak snadno dostat do stejné pozice jako švýcarská či dánská.
Centrální banka může jakožto emisní banka vydat neomezené množství vlastní měny. Potíž je ale v kumulaci devizových rezerv. Švýcarské devizové rezervy při obraně kurzu vzrostly na 80 % HDP Švýcarska. Při následném posílení kurzu tak švýcarská centrální banka utrpěla nemalé ztráty. Kdyby ale kurz oslabovala i nadále, její rezervy by ještě nabobtnaly a následné ztráty z posílení franku by byly ještě hlubší.
Česko naštěstí pro spekulanty není tak lákavé. „Švýcarsko narýsovalo čáru a řeklo: Toto je ta hranice. Pro spekulanta to byla strašně snadná sázka, protože když ji prorazí, hodně vydělá. A ví, že opačným směrem se kurz nepohne. U nás všichni vědí, že se může opačným směrem pohnout,“ prohlásil Miroslav Singer, guvernér ČNB.
Zdroj: iHNed.cz
Podělte se o svůj názor