Finanční úřady mají od nového roku tvrdší hůl na daňové hříšníky. Novela daňového řádu účinná od 1. 1. 2015 zvýšila maximální výše sankcí až na desetinásobek.
„Správci daně se dostalo silného postavení, kdy může subjekty sankcionovat částkou, která pro ně může být likvidační,“ uvedl advokát Jiří Matzner. Obavy ze silnějšího postihu má i Milan Mostýn ze Svazu průmyslu a dopravy: „Zvýšení postihu může výrazně dopadnout i na ty, kteří se do problémů dostanou ojediněle nebo nedopatřením.“
Výše pokuty, stanovení přísnějších lhůt a další represivní nástroje mohou úředníci finančních úřadů využívat dle svého uvážení. „Žádné pokyny pro správce daně vydány nebyly a ani se to neplánuje. Uložení pokuty zůstává fakultativním nástrojem, jehož užití závisí na správním uvážení správce daně, který rozhodne, zda a v jaké výši pokutu uloží,“ připustila Petra Petlachová z Generálního finančního ředitelství.
To se nelíbí Ladislavu Minčiči z Hospodářské komory, který se obává tvrdých postihů i drobnějších prohřešků: „Volnost správce daně při rozhodování nesmí být bezbřehá. Libovůle úředníka v novele daňového řádu podle nás vytváří prostor ke korupčnímu jednání.“
„Zákonodárce se snaží jít cestou výrazného zpřísnění sankcí, ovšem za situace, kdy většina poplatníků především ve velkých městech neměla v uplynulých letech daňovou kontrolu. Za situace, kdy nic nenasvědčuje tomu, že by se četnost kontrol mohla výrazně zvýšit, nebude mít zpřísnění sankcí zásadní dopad na plnění daňových povinností,“ kritizuje zpřísnění sankcí Monika Novotná, advokátka Röedl & Partner.
Kupříkladu sankce za opožděnou návštěvu finančního úřadu byla zvýšena z až 50 tis. Kč na až 500 tis. Kč.
Zdroj: E15.cz
Podělte se o svůj názor