Krušné hory ukrývají lithium až za 499 mld. Kč. Karel Janeček ale s těžbou hned nezačne

BattSwap - systém na výměnu baterií elektromobilů
Zdroj: Youtube.com

Společnost Cínovecká deponie z investičnískupiny RSJ miliardáře Karla Janečka má povolení k těžbě lithia pod Cínovcem v Krušných horách. Lithium ale začne těžit nejdříve za 3 roky.

Těžba lithia představuje značné riziko. Jeho cena na světových trzích sice stoupá vlivem poptávky po vysokokapacitních bateriích a bateriích do elektromobilů, ovšem skrývá řadu rizik. Jen znovuzprovoznění dolu po před hozí těžbě wolframu a cínu vyjde odhadem na 10 až 15 mld. Kč.

„To, že máme povolení k těžbě, neznamená, že druhý den můžeme vzít krumpáč a pustit se do toho. Náš velmi hrubý odhad jsou tři roky. Záleží také na tom, jak bude návazný zpracovatelský průmysl připravený surovinu odebírat,“ uvedl Martin Frýdl z Cínovecké deponie.

Vytěžený cín se do obchodovatelné formy musí ještě upravit. A k tomu není připravený žádná zpracovatelská firma v Česku. Závod na zpracování lithiové rudy by měl ale u Cínovce vzniknout v dohledné době.

Cínovecká deponie bude těžit lithium z odpadu po těžbě wolframu a cínu. Tam se nachází méně než 1 % českých zásob lithia. Těžbu ze zatopených dolů připravuje společnost Geomet ze skupiny australské European Metals Holdings (EMH). Celkové zásoby lithia představují 6 % světových zásob suroviny.

Zdroj: Lidovky.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..