MF DNES: Stát prodal OKD pod cenou. Přišel o 6 mld. Kč

Bohuslav Sobotka - premiér

Při privatizaci OKD v roce 2004 stát dostal za svůj podíl jen 4,1 mld. Kč. Měl ale chtít mnohem víc. Nižší cenu přitom kryl i současný premiér Bohuslav Sobotka.

Cena podle Bohuslava Sobotky vycházela ze znaleckého posudku a vše prý bylo v pořádku. Evropská unie ale byla jiného názoru. Rok po prodeji obdrželo ministerstvo financí tehdy vedené Bohuslavem Sobotkou za vlády premiéra Stanislava Grosse depeši od Evropské komise:

„13. dubna 2005 učinil Karbon Invest nabídku ke koupi akcií od minoritních akcionářů, která naznačovala, že tržní hodnota OKD se rovná 22,4 miliardy. Hodnota privatizovaného státního podílu by mohla být 10 miliard Kč, oproti 4,1 miliardy Kč, za které byl tento podíl prodán. Jak zdůvodníte tak velký rozdíl mezi cenami?“

Ministerstvo podle MF DNES ani po této informaci nezačalo privatizaci prověřovat a Sobotkův úřad neposkytl komisi veškeré podklady. „Stanovisko pro Evropskou komisi jsem na ministerstvu nezpracovával já. Nevím o tom, jakým způsobem se to řešilo,“ hájí se Bohuslav Sobotka. Dokument měl podle něj podepsat již zesnulý Eduard Janota, ovšem odešel s hlavičkou Bohuslava Sobotky, 1. místopředsedy vlády.

Nízká cena měla být způsobena nezahrnutím desítek dceřiných společností do odhadní ceny a „opomenutí“ i řady nemovitostí vlastněných OKD.

„Když policie zjišťovala, proč ministerstvo privatizaci tak urputně hájilo, ukázalo se, že na odpovědi Bruselu úzce spolupracovalo s protistranou – tedy kupcem OKD,“ uvádí MF DNES.

Zdroj: iDNES.cz

2 trackbacky / pingbacky

  1. Miliardář Zdeněk Bakala stál za privatizací OKD. Pak je koupil | TěžkýPrachy.cz
  2. Prodej OKD byl v pořádku. Brusel podpořil Sobotku | TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..