Největší podíl na celosvětových výdajích na armádu mají Spojené státy americké. V loňském roce vydaly 37 % celosvětových výdajů na zbrojení. Rusko je až třetí s 5% podílem.
Výdaje na ruskou armádu dosáhly v uplynulém roce 5 % celosvětových výdajů. Ještě v roce 2012 mělo v aktivní službě 956 tisíc vojáků. Největší armádu drží Čína, jejíž aktivní hotovost čítá 2,285 mil. vojáků a na armádu v loňském roce vydala 188 mld. USD, tedy 11 % celosvětových výdajů. Spojené státy americké sice investují do armády nejvíce. Navzdory meziročnímu 8% poklesu vydaly 640 mld. USD.
Rusko nedávno anektovalo Krym a jeho armáda je v současné době vysoce aktivní. Poslední zprávy hovoří o ukončení vojenského cvičení u ukrajinských hranic, přesto v některých oblastech východní Ukrajiny operují separatisté, z nichž někteří patří k ruským speciálním komandům. Opakování krymského scénáře se ale Ukrajina podle ruského ministra zahraničí Sergeje Rjabkova nemusí obávat.
Česká armáda je dlouhodobě podfinancovaná a má nedostatek lidí. „Dnešní ozbrojené síly jsou sice technologicky vyspělejší a získaly díky misím bojové zkušenosti, ale oproti roku 2006 jsou početně slabší o 3 000 lidí. Naplněnost některých útvarů se blíží k hrozivé hranici 60 procent. Divizní úkolové uskupení jsme v tichosti opustili, brigádní úkolové na bázi 4. brigády rychlého nasazení má sice až 5 000 vojáků a moderní výzbroj, ale bez doplnění z ostatních jednotek AČR je jen chimérou. Není u něj dořešena úhrada ztrát lidí a materiálu, zásoby v některých komoditách jsou nedostatečné. Pro ilustraci – doplnění zásob na pouhý jeden měsíc by stálo téměř 20 miliard,“ uvedl v rozhovoru pro iDNES.cz František Mičánek, analytik Centra bezpečnostních a vojenskostrategických studií Univerzity obrany.
Zdroj: E15.cz, Aktuálně.cz, iDNES.cz
Podělte se o svůj názor