I mírné zpomalení ekonomiky ohrozí státní rozpočet České republiky. Varuje před tím Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve své zprávě k závěrečnému účtu za rok 2018. Důvodem je extrémní růst mandatorních a kvazimandatorních výdajů.
Povinné (mandatorní) a obdobné (kvazimantatorní) výdaje státního rozpočtu vyplývají ze zákona a musí být uhrazeny i v případě výpadku příjmů např. při snížení výběru daní v důsledku zpomalení ekonomiky. Jejich podíl přitom v posledních letech roste, čímž je ohrožena stabilita státního rozpočtu.
Ministerstvo financí České republiky (MF ČR) kritiku odmítá: „V současnosti má ČR jedny z nejzdravějších veřejných financí v EU.“ Navíc rozjíždí vnitrovládní politický boj: „Ministerstvo financí přitom dlouhodobě upozorňuje na nutnost přistoupit k revizi systému sociálních dávek, kterou musí provést Ministerstvo práce a sociálních věcí. Tento krok by mohl výrazně přispět ke snížení podílu mandatorních výdajů na příjmech či výdajích státního rozpočtu.“
Sociální výdaje se podílejí na celkových mandatorních výdajích přibližně z poloviny. Navíc při zpomalení ekonomiky jejich výše dále narůstá.
Nejvyšší kontrolní úřad předpokládá, že kdyby nastala obdobná situace jako v roce 2009 (krizový rok po pádu investiční banky Lehman Brothers), místo plánovaných 40 mld. Kč by schodek státního rozpočtu dosáhl 220 mld. Kč. V roce 2009 přitom stát hospodařil s deficitem 192,4 mld. Kč místo plánovaných 52,2 mld. Kč.
Zdroj: Lidovky.cz