
Vláda chce zrušit regulační poplatky u doktora. Ty ale byly pro pacienty přínosem. Neodrazovaly pouze od neakutních případů a „zdravotní turisty“, ale pomáhaly financovat i nákup lékařských přístrojů a platy sester.
Vláda se rozhodla pro zrušení regulačního poplatku ve výši 30 Kč u doktora. Chce ho kompenzovat zvýšením plateb od zdravotních pojišťoven. Ty se ale často potýkají s nedostatkem peněz na léčbu již nyní. „Zatím ještě nikdo neřekl, jak přesně se to provede, ministerstvo se k tomu nevyjádřilo,“ uvedl lékař Michal Bábíček pro iHNed.cz.
„Pokud se ty poplatky nenahradí, pak to bude prohra především pro pacienty, protože já pochopitelně nesnížím plat svým sestrám,“ hodnotil rozhodnutí vlády Jiří Konáš, který díky regulačním poplatkům pořídil přístroj na měření glykovaného hemoglobinu pro diabetiky.
Podle Sdružení praktických lékařů činí regulační poplatky v průměru 6 – 7 % příjmů praktických lékařů. Např. Jiří Konáš získává z regulačních poplatků pro ordinaci 10 % příjmů a jejich zrušením přijde o 8 až 10 tis. Kč měsíčně.
„Těch třicet korun nehraje dneska pro pacienta moc velkou roli, ale pro systém je to významné,“ soudí Petr Šubrt, podle něhož regulační poplatky pomáhají financovat ročně jeden až dva lékařské přístroje.
Zdroj: iHNed.cz
Podělte se o svůj názor