Restriktivní opatření proti šíření koronaviru výrazně sníží příjmy státního rozpočtu. Kompenzační opatření na podporu ekonomiky zas výrazně zvýší státní výdaje. V následujících měsících se proto budeme propadat do stále hlubšího schodku.
Podle údajů pokladního plnění za leden až březen letošního roku skončil státní rozpočet ve schodku 44,7 miliardy korun. Za první čtvrtletí letošního roku již hospodaříme s výrazně vyšším schodkem než za celý loňský rok. Situace se v následujících měsících bude prudce zhoršovat.
Schodek státního rozpočtu je za první tři měsíce o 35,5 miliardy korun vyšší než v loňském roce. Před dvěma lety byl rozpočet na konci března dokonce v přebytku 16,3 miliardy korun. O tom dnes můžeme jen snít. Špatné výsledky pokladního plnění byly patrné i v době před propuknutím pandemie koronaviru. Důsledky pandemie povedou k dalšímu výraznému zhoršování hospodaření státního rozpočtu.
Zveřejňované údaje o pokladním plnění státního rozpočtu v letošním roce jsou výrazně stručnější, než jak jsme bývali zvyklí v minulých letech. Menší množství údajů zhoršuje možnost sledování jednotlivých ukazatelů v časových řadách. Ministerstvo financí ČR by se mělo vrátit k původně zveřejňované struktuře, aby bylo možné v krizové době kontrolovat, jak přesně se pokladní plnění státního rozpočtu vyvíjí.
Podělte se o svůj názor