Státní rozpočet v únoru 2018 zakončil s přebytkem ve výši 25,8 mld. Kč. K přebytku rozpočtu pomohly fondy z Evropské unie. Bez nich by hospodaření státu skončilo v deficitu 0,3 mld. Kč.
K přebytku rozpočtu došlo navzdory výraznému nárůstu výdajů ve státní sféře. „Zajímavé je sledovat vývoj výdajů směřujících na platy. Tato položka oproti stejnému období minulého roku narostla o 12,3 % na 10,0 mld. Kč,“ uvádí Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS.
„Výsledky únorového plnění státního rozpočtu potvrzují výrazné posílení výdajové strany, konkrétně běžných výdajů. Náklady na platy vzrostly meziročně o více než 12 %, což je důsledkem masivního navýšení ohodnocení státních zaměstnanců od listopadu loňského roku. Další nárůst nákladů na platy je vidět u položky neinvestiční transfery veřejným rozpočtům územní úrovně (více než čtvrtinový meziroční nárůst), kde jsou výrazně vyšší dotace na školy – a tedy i na platy učitelů a nepedagogických pracovníků. Výdaje na sociální dávky na konci února vzrostly o 4,2 % meziročně díky navýšení důchodů,“ uvádí Marek Dřímal, ekonom Komerční banky.
Začátek roku naznačuje lepší hospodaření státu, než jaké plánuje státní rozpočet. „Podle plánu by měl státní rozpočet letos vykázat schodek 50 miliard korun. Výrazný růst příjmů ale prozatím naznačuje, že by schodek mohl být menší. Náš výhled počítá se 40 miliardami korun. Záležet bude ale i na tom, jestli se podaří rozjet ve větším tempu investice. Pokud ano, může stát čerpat desítky miliard z tzv. nároků z nespotřebovaných výdajů. Hospodaření rozpočtu by se ale tím mohlo zhoršit, a to zřejmě i pod plánovaných 50 miliard korun schodku,“ dodává Marek Dřímal.
V roce 2017 hospodařil stát s deficitem 6 mld. Kč. Plánoval přitom utratit o 60 mld. Kč více, než kolik měly tvořit příjmy rozpočtu.
Zdroj: MF ČR, KB, BHS