Severní Korea se pravděpodobně chystá k reformním krokům a uvolnění destruktivního socialismu. Mělo by vzniknout deset ekonomických zón, které by měly přilákat zahraniční investory. A úlevu by mělo dostat i kolektivizované zemědělství.
„Skutečně to vypadá, že uvádějí v život nějaké reformy. Ale musíme počkat rok až dva roky, jaké budou výsledky. V uplynulých desetiletích už bylo v KLDR několik ohlašovaných vln změn, ale nikdy pak z toho nic nebylo,“ řekl pro deník The Guardian Andrej Lankov, koeranista a autor knihy Skutečná Severní Korea: Politika a život v nefunkční stalinistické utopii.
Vznik ekonomických zón by měl být po vzoru Číny, kde v roce 1978 prosadil jejich vznik na jihu země tehdejší vůdce Teng Siao-pching. Dnes je chce zavádět i severokorejský vůdce Kim Čong-un. Zároveň by si měli moci ponechat část úrody zemědělci v kolektivizovaných zemědělských závodech a tuto úrodu by měli moci i prodat. Otevřít by se mohla i cesta pro rodinné farmy.
Ve stejnou dobu ovšem Kim Čong-un pokračuje v brutálních čistkách. Nechal upálit plamenometem náměstka ministra veřejné bezpečnosti a na smrt poslal i rodinu bývalého velvyslance na Kubě. „Režim Kim Čong-una údajně chystá ještě jednu velkou vlnu soudních procesů směřovaných proti spolupracovníkům a členům rodiny Čanga,“ píše iDNES.cz.
Zdroj: Aktuálně.cz, iDNES.cz
Podělte se o svůj názor